تبلیغات
ستارگان خاک باغشن - روایت مسعود ده‌نمكی از كسانی كه شب عملیات‌ «موج 021» می‌گرفتند
ستارگان خاک باغشن
پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملكت شما آسیبی نرسد. امام خمینی...الّلهم صّلعلی محمد وآل محمد.الّلهم صّلعلی محمد وآل محمد
روایت مسعود ده‌نمكی از كسانی كه شب عملیات‌ «موج 021» می‌گرفتند
خیلی‌ها بودند جبهه هم می‌آمدند، اما شب عملیات دل درد می‌گرفتند، ما موج 021 می‌گفتیم، (021 كد تهران بود و ما می‌گفتیم طرف موج 021 گرفته و مریض شده كه برگردد تهران)...

نخستین‌بار داستان كسانی كه تمایلی برای رفتن به جبهه نداشتند در «لیلی با من است» كمال تبریزی دیده شد، اما ماجرای اخراجی‌ها به گونه‌ای دیگر رقم خورد. شاید همیشه برای همه‌ی ما داستان كسانی كه در جبهه و خط مقدم حضور داشتند، جور دیگری نمایش داده شده بود، اما مسعود ده‌نمكی در اخراجی‌ها ماجرا را طور دیگر به تصویر كشید و نام اخراجی‌ها را ماندگار كرد. گپی كوتاه زده‌ایم با این كارگردان سینمایی ایران از قصه‌ی آن‌هایی كه اخراج شدند، آن‌هایی كه مانا شدند و نامشان بسیار یاد شد و در ذهن‌ها ماندگار شد، آن‌هایی كه بی‌ادعا رفتند و جنگیدند و شگفتی‌های بسیاری را رقم زدند.

شخصیت مجید سوزوكی مصداق واقعی داشت یا این‌كه بر اساس تصورات ذهنی شما ساخته شده بود؟

در بحث سینما و دیالوگ‌نویسی حتما نباید نعل به نعل واقعیت باشد، در واقع مجید سوزوكی و اخراجی‌ها اقتباسی بودند از شخصیت‌هایی كه در گردان سلمان لشكر حضرت رسول (ص) بودند. این شخصیت‌ها به خاطرات خود من در آن دسته به بهار 1367 مربوط می‌شود. آدم‌های نامتجانس با جنگ كه به خاطر شلوغ‌كاری‌هایی كه داشتند، صحبت از اخراج آن‌ها بود. آن سال‌ها چون مسئول دفتر آن‌ها بودم در موردشان با مسئولان صحبت كردم و قرار شد آن‌ها در گردان سلمان لشكر حضرت رسول بمانند، به شرط ایجاد تغییر و دگرگونی، در غیر این‌صورت باید به تهران بازمی‌گشتند. در مدتی كه ما كنار هم بودیم به خاطر اتفاق‌هایی كه رخ داد این دو دسته شهید شدند و آن اتفاق‌ها دستمایه فیلم اخراجی‌ها شد.

بعضی از آن‌هایی كه در جنگ شهید شدند خیلی معروف نشدند، اما آدم‌هایی كه دچار تغییر و تحول در جبهه شدند بسیار معروف‌تر شدند. حالا در بعضی از آن‌ها تحول ایجاد شد و شهید شدند و بعضی دیگرشان نه.در كل چرا شخصیت‌هایی كه دچار این تحول می‌شوند نامشان ماندگار می‌شود؟

به هرحال منحصربه‌فرد بودن این افراد را برجسته‌تر می‌كند، میان شهدای كربلا آدم‌های برجسته‌ی زیادی بودند اما حر میانشان زبانزد می‌شود، آن هم به خاطر برگشت و توبه‌اش. بازگشتش به سپاه امام حسین(ع) او را متمایز و ماندگار كرد.

قبول دارم بعضی از این چهره‌ها حتی از بسیاری فرماند‌هان جنگ هم شناخته شده‌تر هستند، به طور مثال دیده‌ام و شنیده‌ام كه محل شهادت مجید سوزوكی به نوعی محل رجوع كاروان‌های راهیان‌نور شده است و افراد از آن‌جا دیدن می‌كنند. این ویژگی است كه خداوند به بعضی از بنده‌هایش می‌دهد كه در امتحان و مسیر انتخاب راه درستی را می‌روند.

فیلم اخراجی‌ها نشان داد این شخصیت‌ها بر اساس هم‌نشینی با خوبان دچار تغییر و تحول می‌شوند، یعنی حتما نیاز به هم‌نشینی است؟ آیا نبودند كسانی كه بدون هم‌نشینی خوب بازگردند؟

همه‌ی آدم‌ها در مسیر تغییر و تحول قرار دارند، آدم‌ها بر اساس یك تلنگری به خودشان می‌آیند، در عالم عرفان به چنین چیزی جذبه می‌گویند. در واقع به نوعی همه‌ی آن‌ها كه دچار این تحول شده‌اند، آدم مكملی را داشته‌اند كه كنارشان باشد و كمك حالشان. اگر مطالعه كنیم نظیر این اتفاق‌ها را بسیار خواهیم دید. الان سرزمین ما شاید جنگ مستقیمی نداشته باشد كه امثال مجید سوزوكی‌ها دچار این سلوك و بازگشت شوند، اما هستند آن‌هایی كه شاید در شرایطی دچار این بازگشت شوند.

این شرایط فقط در میدان نبرد رخ می‌دهد و حتما باید جنگ باشد تا این سلوك كامل شود؟

آدم‌ها در بزنگاه امتحان قرار می‌گیرند، بوده‌اند كسانی كه خیلی طیب و طاهر هم نبودند اما در شرایط دفاع از ناموس دیگران، كشته شده‌اند. فقط به خاطر غیرت و ناموس و تعصب دفاع از دیگران دلیل این‌ها بوده است. اینان در واقع شهدای امر به معروف ونهی از منكر هستند.

یا حتی در همین سوریه، كسانی كه تغییر انفسی در آن‌ها رخ داده با بدن‌های خالكوبی در سوریه شهید شده‌اند كه به مجید سوزوكی مدافع حرم معروف شده‌اند. یا حتی وقتی در یكی از شهرهای پاكستان فیلم اخراجی‌ها پخش شد، عده‌ای اسم خودشان را اخراجی‌ها گذاشته‌اند، عكس و پوستر فیلم اخراجی‌ها و مجید سوزوكی را در خانه‌هایشان زده‌اند. لوطی‌هایی كه در آن شهر محافظت از علما در برابر تروریست‌ها را به عهده گرفته‌اند. یا به طور مثال همه‌ی ما ضرغام را به یاد داریم؛ كسی كه قبل از انقلاب نزدیك به كاباره‌ها مشغول كار محافظت و بادیگاردی بود و پس از انقلاب و تمام آن تغییرها و راه‌اندازی گروهك آدم‌خوارها و تمام آن وقایع، سرانجام هم در جبهه شهید شد.

برای این تغییر و گذشت و این سلوك، نباید حتما از لوطی بودن و كفش‌های تا خورده و از پوششی خاص گذشت، بچه‌هایی در جبهه بودند كه در خانواده‌هایی بسیار مرفه بزرگ شده بودند، در همان سنین كم و اوج جوانی از تمام آن ثروت و موقعیت اجتماعی خانواده گذشتند و راهی جبهه شدند. كسانی كه رتبه‌های تك رقمی كنكور بودند اما همه چیز را رها كردند و به جبهه آمدند، بالاخره هركسی از چیزی می‌گذرد. یادم می‌آید پدری را كه با ماشین بنز تا اردوگاه كرخه به دنبال پسرش آمد و حتی پسرش را تهدید كرد كه از ارث محروم می‌شود اما فرزند او میان مال دنیا و تأمین آینده خود و میدان نبرد، جنگ را انتخاب كرد. یا كسی را به خاطر دارم دو فرزند داشت، صاحبخانه اثاث او را بیرون ریخته بود، دو روز آمد تهران فقط خانواده‌اش را به منزل پدری ببرد و دوباره به جبهه بازگشت و شهید شد. اما تازه ما درك می‌كنیم آن‌هایی كه از خانه و خانواده می‌گذشتند چقدر كار سختی را انجام می‌دادند. همیشه نباید از زندگی لوطی‌منشی گذشت، حتی پزشكانی كه مطب، پزشكی و تمام امكانات شهر را رها می‌كردند و در كمترین امكانات و شرایط سخت در جبهه مشغول فعالیت می‌شدند. ما در گردان حمزه داشتیم افسرهای نیروی هوایی را كه در جنگ عمان زمان شاه جنگیده بودند و در مدت زمانی كه در مرخصی بودند، به صورت مخفیانه و بسیجی به جبهه آمده بودند؛ سرگرد جمشیدی كه در كربلای5 هم شهید شد یكی از همین افسران بود. در دسته‌ی ما دو یا سه نفر از این‌ها بودند كه شهید شدند. با كنكاش در آدم‌های جنگ میان آدم‌های صف یا حتی ستاد امثال این آدم‌ها، این قهرمان‌ها بسیار بودند، فقط كشف این‌ها نیاز به درام و فیلم دارد.

اگر بخواهید با همین محتوای مشابه فیلم جدیدی را بسازید، سراغ چه شخصیتی می‌روید؟

یكی از این شخصیت‌های بارز طیبب حاج رضایی است كه در اتفاق‌های بزرگ تاریخ انقلاب نقش داشته است. در كودتای 28 مرداد و در درگیری‌های مقابل منزل دكتر مصدق نقش داشته. یكی می‌شود شعبون و دیگری طیب حاج رضایی كه شاید خاستگاه اجتماعی‌شان یكی باشد.

پس سوژه‌ی فیلم بعدی شما طیب حاج رضایی است؟

بله، اما به شرطی كه این را تیتر نكنید!

دیالوگ ماندگاری داشتید در فیلم اخراجی‌ها كه «فاصله بین خریت و حریت یك نقطه است». آیا واقعا این فاصله فقط یك نقطه است؟

بله، مرز بین انتخاب آدم‌هاست، همه‌ی آدم‌ها در معرض انتخاب قرار می‌گیرند. در صحنه‌ی عاشورا غیر از حر هم بودند كه شبانه از سپاه كوفه به سپاه امام حسین(ع) پیوستند و از آن طرف چند صد نفر هم بودند كه در مسیركوفه پس از قتل مسلم از سپاه امام جدا شدند 

زمینه‌های این حریت چیست؟

بخشی از این موضوع فطری است و در طینت انسان است. در روایات هم آمده. بعضی‌ها در بزنگاه‌های زندگی حتی اگر در عرصه‌ی گناه و خلاف افتاده باشند، تغییر می‌كنند. بخشی هم بحث عاقبت بخیری است، این كه می‌گویند ان‌شاءالله عاقبت بخیر باشی همین است. خیلی‌ها بودند جبهه هم می‌آمدند، اما شب عملیات دل درد می‌گرفتند، ما موج 021 می‌گفتیم، (021 كد تهران بود و ما می‌گفتیم طرف موج 021 گرفته و مریض شده كه برگردد تهران). از آن طرف بعضی هم خیلی شر و شور بودند، همه راجع به آن‌ها می‌گفتند كه چرا این‌ها به جبهه آمده‌اند؟ اما همان شر و شورها شب‌های عملیات از خیلی‌های دیگر بهتر می‌جنگیدند. هر چند این موضوع مطلق نبود؛ عده‌ای هم خیلی ادعای قدرت و لات بودن داشتند، جلوی افرادی مثل حسین فهمیده‌ها و... كم می‌آوردند. وقتی می‌دیدند كه همین ریزبچه‌ها چقدر از آن‌ها شیرترند. بازنمایی این موضوع در اخراجی‌ها همان صحنه‌ای بود كه آن پسربچه روی نارنجك می‌پرد و دیگری می‌گوید «تو اگر در محله‌ی ما بودی لات خوبی می‌شدی.»

مسعود ده‌نمكی اگر به عقب بازگردد بازهم فیلم اخراجی‌ها می‌سازد؟

بله حتما. چرا كه نه؟

نوع مطلب : بصیرت، مذهبی فرهنگی، 
برچسب ها : روایت مسعود ده‌نمكی از كسانی كه شب عملیات‌ «موج 021» می‌گرفتند،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

با سلام و درود بر روح بلند و ملکوتی امام بزرگوار و شهدای گرانقدر با سلام خدمت رهبر عزیز و فرزانه انقلاب و با سلام و درود بر شما ملت بزرگوار ایران اسلامی خصوصا همشهریان محترم باغشنی در سراسر دنیا از آنجاییکه اسناد و آثار دفاع مقدس و شهدا در صورت عدم جمع آوری و بهره برداری به موقع با گذشت زمان فرسوده و به فراموشی سپرده خواهد شد لذا ستاد یادواره شهدای باغشن بمنظور جمع آوری عکس و خاطرات ایثارگران وبستگان شهدا وغیره با موضوعات جبهه وجنگ ...... را دریافت نماید.تا ضمن بهره برداری و حضور فعال درفضای مجازی در آینده نیز بستر لازم برای تدوین کتاب و یا تهیه مستند فراهم گردد.لذا از تمامی خانواده های محترم و همرزمان و ارادتمندان به ساحت مقدس شهدای گرانقدر باغشن زبرخان تقاضا می شود در صورتی که عکس و خاطراتی از شهدا وایثارگران وموضوعات جبهه وجنگ دارند در راستای ادای وظیفه و دین جهت بهره برداری وپر بار شدن وبلاگ به آدرس ایمیل WWW.SHOHADABAGSHAN@YAHOO.COM ارسال نمایند.

مدیر وبلاگ : برمحمد و آل محمد صلوات الهم صل علی محمد و ال محمد
موضوعات
برچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

دوست قرآنی

سردار شهید علی اکبر بشنیجی

سفیران سلسله الذهب

آب و هوای باغشن

با قرار دادن کد زیر در وبلاگ یا سایت خود از ما حمایت کنید

ستارگان خاک باغشن

ام پی تری پلیر ارزان - ام پی تری پلیر ارزان http://shokohesorkh.mihanblog.com/ -->

شکوه سرخ یاران سلسله الذهب (نیشابور)

گلشن هدایت|وصیت نامه2300شهید نیشابور

یاران عاشق (شهدای سرولایت ینگجه نیشابور)

شهدای شهر اسحاق آباد نیشابور

هیئت رزمندگان اسلام نیشابور

شهدای روستای عبدالله آبادنیشابور

www.rovzane.com

سایت رسمی سربازان اسلام; www.sarbazaneislam.com برای دانلود کلیک کنید

سفیران بی بی شطیطه نیشابور

پخش زنده حرم